Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

10Kaplica Czaszek w Kutnej Horze to jedno z nielicznych miejsc tego typu na świecie. Miejsce to niejednego przyprawia jednocześnie o grozę i zachwyt. Czy warto odwiedzić kostnice Sedlec?

Kutna Hora to niewielka miejscowość położona około 65 kilometrów od Pragi. To właśnie w tym miejscu znajduje się kaplica, która skrywa w sobie kości ofiar epidemii dżumy z połowy XIV wieku, wojen husyckich w XV wieku oraz wojny trzydziestoletniej w XVII wieku.  Podziemna część cmentarnego kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych, ozdobiona jest szczątkami około 40–70 osób. Kaplica Czaszek w Kutnej Horze to miejsce przyciągające tysiące turystów pragnących na własnej skórze przekonać się jak to jest obcować ze śmiercią. 

 

Historia kaplicy

Kaplica wznosi się na terenie niewielkiego cmentarza w dzielnicy Sedlec w Kutnej Horze. Według legendy jeden z opatów podczas podróży do Jerozolimy przywiózł garść ziemi z góry Kalwarii i rozsypał ją na terenie cmentarza. Od tego momentu wielu szlachetnie urodzonych Czechów, Belgów i także Polaków starało się o możliwość pochówku w miejscu w którym obecnie stoi kaplica. Epidemia dżumy i wojny, które dziesiątkowały ludność sprawiły, że cmentarz był przepełniony. Postanowiono wydobyć szczątki, które najpierw składowano wokół kościoła, a dopiero później w jego dolnej kaplicy. Architektem ossuarium był Czech z włoskimi korzeniami –  Jan Santini. Na początku XVIII wieku przebudował on całkowicie zniszczoną podczas wojen kaplicę w gotyckim stylu. Jej obecny wygląd zawdzięczamy artyście Franciszkowi Rintowi, to on właśnie w 1870 roku miał zlecenie zaprojektowania wystroju od rodziny Schwartzenbergów. Na jednej ze ścian znajdujących się przy schodach do kaplicy, artysta pozostawił swój podpis ułożony z kości.

Kaplica Czaszek w Kutnej Horze
Kaplica Czaszek w Kutnej Horze

  

Cmentarną kaplicę odwiedzają corocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Rzesze osób widok jej wnętrza przyprawia o przerażenie, zachwyt a także zadumę nad ludzką egzystencją. Niestety na przestrzeni lat część kości została rozkradziona przez odwiedzających to miejsce. Obecnie kaplica nie pełni funkcji sakralnych, a jest jedynie atrakcją turystyczną.

Wizyta w kaplicy to niezapomniane przeżycie, już od wejścia witają nas dwa monumentalne kielichy z kości znajdujące się na ścianach przy schodach. Ogromne wrażenie robi również żyrandol i znajdujące się pod nim świeczniki ulokowane w samym centrum Ossarium. W każdym rogu znajdują się odgrodzone pomieszczenia, w których ułożone są sterty kości wysokie na ponad trzy metry. Jednym z elementów, które przykuwa uwagę, jest herb rodu Schwartzenbergów  zbudowany w całości z kości, znajduje się on w lewym narożniku kaplicy. Dla nie jednej osoby jest to sceneria niczym z horroru.

 

Galeria zdjęć

 

Godziny otwarcia kaplicy:

Od października do marca od godziny 9 do 17
Od kwietnia do września od godziny 9 do 18
Bilet wstępu: 90 Kč

www.sedlec.info/kostnice/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline