Co zobaczyć w Wiedniu?

Co zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń to miasto które skradło serce niejednego turysty. Miejsce to corocznie przyciąga miliony osób rządnych zwiedzić jedno z najpopularniejszych miast Europy. Zastanawiacie się co zobaczyć w Wiedniu?

Ahh ten Wiedeń, miasto udało mi się już odwiedzić pięciokrotnie i zapewne odwiedzę je jeszcze nie raz. Stolica Austrii ma coś w sobie co przyciąga. Architektura, klimat panujący w tym mieście i organizowany corocznie Jarmark Bożonarodzeniowy to coś co zapada w pamięci na długi czas. Właśnie dzięki temu jest to jedna z moich ulubionych stolic europejskich. Można przyjeżdżać tu wielokrotnie i za każdym razem odkrywać miasto na nowo. Zapewne wielu z Was zastanawia co zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń prawa miejskie uzyskał w 1221 roku jako jedno z najważniejszych miast Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1918 roku miasto stało się stolicą Austrii. Historyczne centrum miasta jest perłą architektury, która została wpisana w 2001 roku na światową listę dziedzictwa UNESCO. Mnogość zabytków i atrakcji sprawia, że miasto jest jedną z najchętniej odwiedzanych stolic w Europie.

 

Katedra św. Szczepana

Ta majestatyczna katedra w gotyckim stylu uznawana jest za jeden z symboli Wiednia. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych austriackich kościołów a jego budowa rozpoczęła się w XII wieku. Katedra posiada cztery wieże z czego najwyższa południowa mierzy 136,44 metry. Jest to doskonały punkt widokowy na cały Wiedeń. Natomiast w północnej wieży świątyni możemy podziwiać drugi co do wielkości wolno wiszący dzwon w Europie.

(Co zobaczyć w Wiedniu? - Katedra św. Szczepana)
(Co zobaczyć w Wiedniu? – Katedra św. Szczepana)

 

Pałac Schönbrunn i Park Pałacowy Schönbrunn

Pałac wraz z przylegającym parkiem jest obowiązkowym punktem wizyty każdego odwiedzającego Wiedeń. Schönbrunn uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie i wraz z otaczającym go parkiem wpisano go w 1995 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został on wybudowany na przestrzeni XVII – XVIII wieku na zlecenie cesarza Leopolda I a jego architektem był Johann Bernhard Fischer. To właśnie Maria Theresa rozbudowała i  nadała pałacowi barokowy wystrój. Elewacja została pomalowana na żółty kolor, który był jej ulubionym. 

Na terenie parku znajduje się również najstarszy funkcjonujący ogród zoologiczny wielokrotnie wybierany jako najlepszy w Europie. Pierwotnie zoo otwarto 31 lipca 1752 roku jako cesarską menażerię. To właśnie w tym ogrodzie po raz pierwszy na świecie w 1906 roku urodził się w zoo słoń afrykański. Wiedeński ogród uznawany jest za najnowocześniejszych i najlepszych zoo na świecie.

Cały ten teren budzi ogromny podziw, jest rozległy a na jego zwiedzenie braknie nam dnia. Osobiście uważam że jest to jeden z ciekawszych punktów na terenie Wiednia i należy go obowiązkowo odwiedzić.

 

Budynek parlamentu i Ratusz w Wiedniu

Budynek Parlamentu utrzymany jest w klasycznym greckim stylu a zaprojektowany został przez duńskiego architekta Theophila Hansena. Jego budowa została rozpoczęta w 1974 a zakończona w 1983 roku. Budynek parlamentu przypomina w swojej architekturze ateński Zappeion. Przed jego głównym wejściem znajduje się monumentalna fontanna Pallas Ateny, greckiej bogini mądrości, sztuki, sprawiedliwej wojny. Niestety ale zwiedzanie parlamentu jest niemożliwe do 2021 roku z powodu trwających prac remontowych.

Wiedeński Ratusz to przepiękny budynek w stylu neogotyckim, który został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Budowa trwała jedenaście lat i została zakończona w 1883 roku. Najwyższa z wieży ratusza mierzy 97,9 metry wysokości a na jej szczycie znajduje się posąg „Żelaznego Radnego”. To właśnie przed budynkiem wiedeńskiego ratusza odbywa się co roku jeden z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Europie.

(Co zobaczyć w Wiedniu? – Budynek parlamentu)

 

Albertina

Albertina jest jedną z największych i najcenniejszych galerii z z światowymi zbiorami grafik. Powstała ona z inicjatywy księcia Albert Sasko-Cieszyńskiego w 1768 roku. Obecnie w zbiorach galerii znajduje się ponad milion druków i 60.000 rysunków. Możemy oglądać tu prace takich artystów jak Rafael, Rembrandt czy Dürer.

 

Maria Theresien Platz

Jest to wyjątkowy plac w centrum którego znajduje się monumentalny pomnik Marii Teresy. Sam pomnik pochodzi z 1888 roku a jego autorem jest niemiecki rzeźbiarz Kaspar von Zumbusch. Monument przedstawia Cesarzową zasiadającą na tronie, poniżej władczyni znajdują się jej doradcy i generałowie. Po obu bokach placu znajdują są dwa bliźniacze budynki, w których mieści się Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Obydwa budynki utrzymane są w stylu renesansu włoskiego i powstały na zlecenie Franciszka Józefa I, ich budowa trwała dziewiętnaście lat i została zakończona w 1891 roku.

(Co zobaczyć w Wiedniu? - Maria Theresien Platz)
(Co zobaczyć w Wiedniu? – Maria Theresien Platz)

 

Belweder

Ten przepiękny zespół pałacowy powstał na zlecenie księcia Eugeniusza Sabaudzkiego a  zaprojektowany został przez Johanna Lucasa von Hildebrandta. Kompleks składa się z dwóch barokowych pałaców, które oddziela  francuski ogród zdobiony posągami sfinksów. Dolny Belweder przeznaczony był na letnią rezydencję a górny który był bardziej okazały pełnił funkcję reprezentatywną, to właśnie tutaj odbywały się liczne bankiety i wystawy. Obecnie w obu pałacach znajduje się kolekcja austriackiej sztuki od czasów średniowiecza do współczesności. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Wiedniu, uwielbiam odpoczywać w pałacowym parku z dala od miejskiego zgiełku. 

 

Co zobaczyć w Wiedniu? – galeria zdjęć z miastaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline