Co zobaczyć w Pradze? – wschodnia strona miasta

Co zobaczyć w Pradze? – wschodnia strona miasta

,Stolica Czech to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Każdy kto chociaż raz odwiedził to miejsce wie że klimat jest tutaj niepowtarzalny. Zastanawiacie się co zobaczyć w Pradze po wschodniej stronie miasta?

Praga jest jedną z naszych ulubionych destynacji w Czechach, miejsce to jak już wielokrotnie podkreślaliśmy urzeka atmosferą i mnogością zabytków. Jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie można wracać dziesiątki razy i zawsze poznamy coś nowego. Stolica jest dużym miastem i na jej zwiedzenie warto poświęcić trochę więcej czasu. Jeśli nie dysponujemy nim, to zawsze możemy ograniczyć się do najważniejszych zabytków po obu stronach Wełtawy. Na odwiedzenie najważniejszych punktów wystarczy nam zaledwie jeden dzień więc jest to dobra alternatywa dla osób chcących odwiedzić miasto w weekend dzięki tanim biletom takich przewoźników jak Leoexpress.  Ostatnio przedstawiliśmy Wam atrakcje po zachodniej stronie miasta, przyszedł więc czas na listę najpopularniejszych miejsc po drugiej stronie. Ciekawi Was co zobaczyć w Pradze po wschodniej części miasta?

 

Národní památník na Vítkově 

Jest to miejsce szczególne z kilku względów. Vítkov uznawany jest za narodowe miejsce pamięci, to właśnie tutaj znajduje się mauzoleum pierwszego robotniczego prezydenta oraz grób nieznanego żołnierza. Na zielonym wzgórzu znajduje się również pomnik Jana Žižka z Trocnova, który dowodził w wygranej bitwie z krzyżowcami w 1420 roku. Ten monument jest trzecim co do wielkości na świecie pomnikiem wykonanym z brązu.  Wzgórze jest także doskonałym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać przepiękną panoramę Pragi.

 

Brama Prochowa

Prašná brána to jeden z ważniejszych symboli Pragi, jej budowę zlecił w 1475 roku sam Władysław II Jagiellończyk. Wieża została wybudowana na fundamentach XIII – wiecznej bramy, która stała dokładnie w tym samym miejscu. To właśnie w sąsiedztwie bramy mieścił się dwór Władysława Jagiellończyka.  Gdy siedziba królewska została przeniesiona na Hradczany reprezentacyjne znaczenie bramy było coraz mniejsze. Jej obecna nazwa zawdzięczana jest składowi broni który mieścił się w jej wnętrzu w XVII i XVIII wieku. 

(Co zobaczyć w Pradze? - Brama Prochowa)
(Co zobaczyć w Pradze? – Brama Prochowa)

 

Miejski Dom Reprezentacyjny w Pradze

Tuż obok Bramy Prochowej znajduje się Obecní dům, będący jedną z najsłynniejszych budowli w stylu secesyjnym w Pradze. Mieści się on w miejscu, w którym stała rezydencja królów czeskich. Budowa rezydencji odbywała się za czasów władzy Wacława IV Luksemburskiego.  Miejsce to jest szczególne ponieważ to właśnie z przyległej ulicy Kralodworskiej rozpoczynała się procesja koronacyjna a sam Dom Reprezentacyjny znajduje się na początku Drogi Królewskiej. Obecní dům wybudowany został w 1912 roku a jego architektami byli Antonína Balšánka i Osvalda Polívki. Front elewacji ozdobiony został mozaiką autorstwa Karla Špillara i robi ogromne wrażenie. Obecnie we wnętrzu budynku mieści się restauracja oraz sala koncertowa im. Fryderyka Smetany.

 

Rynek Staromiejski

Każdy kto chociaż raz odwiedził Pragę wie że miejsce to potrafi zatrzymać nas na długi czas. Rynek usytuowany jest w sercu Starego Miasta i przyciąga nasze oczy bogactwem swojej architektury. Znajduje się tutaj wiele miejsc, które obowiązkowo musimy zobaczyć.  Co obowiązkowo powinniśmy zobaczyć na Staroměstské náměstí?

  • Praski zegar astronomiczny –  ten przepiękny zegar przylega do południowej strony Ratusza Staromiejskiego a jego budowę zapoczątkował w 1410 roku jeden z wybitnych zegarmistrzów – Mikuláš z Kadan. Sam zegar składa się z trzech części. Pierwsza z nich to część astronomiczna pokazująca nam położenie ciał niebieskich. Druga to część kalendarzowa na której znajdują się medaliony symbolizujące miesiące. Ostatnia animacyjna część to ruchome figury przedstawiające dwunastu apostołów.
  • Pomnik Jana Husa – jego odsłonięcia miało miejsce w 1915 roku z okazji 500 rocznicy męczeńskiej śmierci Jana Husa. Przedstawia on wygranych wojowników husyckich i protestantów, którzy zmuszeni byli do emigracji.
  • Kościół Marii Panny przed Tynem –  Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej okazałych zabytkowych kościołów gotyckich w Pradze. Uwagę przykuwają jego wierze wznoszące się wysoko zza kamienic. Budowę tej przepięknej świątyni zakończono w XVI wieku a jej architektami byli Mateusz z Arras oraz Peter Parler.
  • Galeria Narodowa –  galeria sztuki założona została 5 lutego 1796 przez Stowarzyszenie Patriotycznych Przyjaciół Sztuki. Dało to zalążek obecnej dziś Galerii Narodowej.
  • Kościół św. Mikołaja –  ten protestancki kościół wybudowany został w latach 1732-1735 a jego architektem był jeden z czołowych przedstawicieli stylu baroku – Kilián Ignác Dientzenhofer. Jest to drugi Kościół św. Mikołaja w Pradze, pierwszy znajduje się po zachodniej części miasta.

 

Muzeum Narodowe w Pradze

Muzeum założone zostało w 1818 roku a jego założycielem był wybitnej sławy paleontolog – hrabia Kašpar Sternberg.  Początkowo zbiory przetrzymywano w klasztorze św. Jakuba jednak po niespełna roku eksponaty przeniesione zostały do Pałacu Sternberga. Cześć eksponatów znajduje się tam do dnia dzisiejszego, jest to jeden z oddziałów muzeum. Obecnie Muzeum Narodowe składa się z kilkunastu budynków na terenie Pragi a jego główna siedziba mieści się przy placu Wacława. Gmach głównej siedziby został otwarty w 1891 roku jednak prace nad jego wykończeniem trwały jeszcze dziesięć lat. Głównym projektantem tego monumentalnego budynku był Josef Schulz, który to wygrał konkurs na projekt siedziby muzeum. Fasadę tego neorenesansowego gmachu zdobią nazwiska 72 osób które tworzyły historię Czech. 

(Co zobaczyć w Pradze? - Gmach głównej siedziby Muzeum Narodowe w Pradze)
(Co zobaczyć w Pradze? – Gmach głównej siedziby Muzeum Narodowe w Pradze)

 

Klementinum

Klementinum jest to jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie, znajduje się tutaj właśnie Biblioteka Narodowa. Wcześniej w tym barokowym budynku znajdowało się kolegium jezuickie. Cały kompleks znajduje się na terenie około trzydziestu średniowiecznych domów, w jego skład wchodzą również dwa kościoły św. Salwatora i św. Klemensa.

 

Co zobaczyć w Pradze? – Galeria zdjęć z wschodniej części miasta

Zapraszamy również do sprawdzenia pierwszej części wpisu na temat co zobaczyć w Pradze.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline