Co zobaczyć w Mikulovie?

Co zobaczyć w Mikulovie?

Położone przy austriackiej granicy miasto to miejsce słynące przede wszystkim z produkcji przepysznego wina.  Zastanawiacie się co zobaczyć w Mikulovie podczas podróży?

Mikulov to niewielka miejscowość położona zaraz przy granicy z Austrią. Gdy pierwszy raz wybraliśmy się do tego miasta, to zaraz po opuszczeniu autokaru, spojrzeliśmy na siebie pytając – co my tutaj właściwie robimy?  Jednak  dzień, który w nim spędziliśmy był pełen pozytywnych wrażeń i rozwiał nasze początkowo negatywne wątpliwości. W tym roku postanowiliśmy ponownie odwiedzić miasto korzystając z przejazdu Leo Express. Jeśli wybieracie się w ten rejon to jeden dzień na zwiedzenie całego miasta w zupełności wystarczy. Warto jednak  zostać tu trochę dłużej i posmakować różnych win z tutejszych winnic, w końcu jest to najsłynniejszy region ich produkcji w Czechach. Miłośnicy tego trunku odnajdą tu zapewne wiele smaków które sprawią że zapragną powrócić w ten rejon. Miasto jest również doskonałą bazą wypadową do innych miejsc, położone jest zaledwie godzinę drogi od Wiednia i Bratysławy.  Ciekawi Was co zobaczyć w Mikulovie?

 

Święty Pagórek w Mikulovie

Jako pierwszy punkt zwiedzania warto wybrać wzgórze, na którym znajdują się cztery barokowe kaplice św. Sebastiana, św. Rozalii, św. Barbary i Grobu Pańskiego. Chociaż wejście na szczyt zajmie kilkanaście minut jest wyczerpujące ze względu na stromy szlak, jednak widok który ujrzymy po pokonaniu drogi rekompensuje nam wszystko. Z tego właśnie miejsca rozpościera się przepiękna panorama na całe miasto. Widać tutaj jak wokoło Mikulova wiele jest plantacji winogron, z których produkowane jest tutejsze wino. Miejsce to dla mieszkańców jest szczególne, co roku we wrześniu na wzgórze odbywa się Pielgrzymka Maryjna. 

Wspomniane wzgórze to także rezerwat przyrody ze względu na wyjątkowość występujących tam roślinności. Warto z wzgórza wybrać się na szlaki, jednym z zejść możemy dotrzeć do kamieniołomu i znajdującego się niżej zbiornika wodnego, który w letnie dni oblegany jest przez mieszkańców chcących zrelaksować się nad wodą. 

(Co zobaczyć w Mikulovie? - zbiornik wodny)
(Co zobaczyć w Mikulovie? – zbiornik wodny)

 

Grobowiec Dietrichsteinów

Grobowiec znajduje się w loretańskim kościele pod wezwaniem świętej Anny. Świątynia wybudowana została przez kardynała Dietrichsteina i znajdowała się w niej kopia Świętego Domku w Lorecie. Niestety w 1784 roku kościół uległ spaleniu i zachowała się tylko fasada z murami. Rodzina Dietrichsteinów w połowie XIX wieku podjęła decyzję o przebudowie kościelnych ruin na grobowiec rodowy. W miejscu tym znajduje się 45 trumien z szczątkami członków rodu. W kaplicy znajduje się również wystawa poświęcona historii piątniczej miasta i domku loretańskiego.

Ruiny zamku Kozí hrádek

Z dawnego zamku Kozí hrádek pozostały tylko ruiny, jedyny ocalały element który możemy zwiedzić to wieża wznosząca się nad miastem. Wspomniana wieża została wybudowana około XV wieku i służyła jako prochownica.  Pierwsze informacje na temat zamku pochodzą z 1377 roku. Twierdza uległa zniszczenia podczas wojen prowadzonych przez księcia austriackiego Albrechtai. 

(Co zobaczyć w Mikulovie? – Ruiny zamku Kozí hrádek)

 

Pałac w Mikulovie

W samym centrum miasta wznosi się przepiękny zamek niczym z baśni, jego okazałość możemy podziwiać dojeżdżając już do Mikulova, wznosi się on ponad całe otaczające go miasto. Zamek wybudowany został w XI wieku i była romańska warownia. Na przestrzeni lat jego właścicielami był ród Liechtensteinów a następnie od 1560 roki Ladislav Kereczenyi. To właśnie wtedy podjęto decyzję o jego przebudowie na pałac i nadano mu barokowego wyglądu. Pałac ostatecznie stał się własnością rodu Dietrichsteinów. Sam Napoleon Bonaparte podczas pobytu w pałacu w 1805 roku, wybrał go na miejsce rozmów pokojowych po bitwie pod Austerlitz.  Obecnie na terenie zamku znajduje się muzeum oraz galeria poświęcona uprawie winorośli.

Mikulov to miejsce, które wiele osób pominęło by zapewne w przypadku planowania podróży, miasto które liczy około siedmiu tysięcy mieszkańców jest niewielkie. Oferuje nam za to kilka atrakcji, które potrafią nas oczarować. Wspomniany pałac, wzgórze i zabytkowe centrum miasta można zwiedzić w niespełna jeden dzień. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu, odwiedzić kilka lokalnych winnic i skosztować regionalnych trunków i dań. Jeśli macie zamiar odwiedzić kilka innych miejsc jak Wiedeń, Budapeszt i Bratysławę to warto dodać miejsce to jako jeden z punktów podczas podróży. Na pewno nie pożałujecie tej decyzji!

 

Co zobaczyć w Mikulovie? – galeria zdjęć z miasta

Czy mieliście już okazję odwiedzić to miasto? Jeśli tak to jakie są Wasze wrażenia z pobytu w tym rejonie Czech? Zapraszamy do dyskusji 😉Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline