Co zobaczyć w Florencji?

Co zobaczyć w Florencji?

Stolica Toskanii to jeden z popularniejszych kierunków turystycznych tego regionu. Zapewne wielu z Was chciałoby odwiedzić to miejsce, zastanawiacie się czy warto i co zobaczyć w Florencji?

Jeśli mamy być szczerzy, to Włochy zajmują numer jeden na naszej liście podróżniczej. Kraj ten urzekł nas już podczas pierwszej wizyty w Rzymie. Od tego momentu udało nam się w niedługim czasie odwiedzić już kilka miast w tym państwie. Włochy są jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Przepiękna architektura, ludzie, kuchnia i wino, to wszystko sprawia że chce się tutaj pozostać na dłużej. Wiele włoskich miast znajduje się też blisko siebie i dzięki temu możemy zorganizować podróż łączoną. Jest to doskonały wybór dla osób, które lubią podróżować i chcą poznać jak najwięcej miejsc podczas jednego zagranicznego wypadu.  Zastanawiacie się co zobaczyć w Florencji podczas podróży? Zapraszamy do dalszej lektury.

 

Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra zrobiła na nas olbrzymie wrażenie, niewątpliwie jest to jeden z najbardziej okazałych symboli Florencji. Spoglądając na front cisną się na usta słowa Siary, mają rozmach s….. 😉 Określana jest mianem Il Duomo . Prace nad budową tej perły architektury rozpoczęto w 1296 roku, jednak prace nad ukończeniem jej fasady został zakończone dopiero w XIX wieku. Wnętrze katedry skrywa w sobie również wiele dzieł sztuki takich jak freski Dante i Trzy Królestwa,  Sąd Ostateczny czy Zegar.

 

Plac Signoria

Kolejnym z punktów które przyciąga rzeszę turystów jest Piazza della Signoria przy którym warto spędzić dłuższą chwilę. Jest to jeden z centralnych i najbardziej okazały z placów w mieście. Prace nad jego budową trwały od XII do XIV wieku a powstał on na terenie w którym znajdowały się domy rodzin gibelinów. Duże wrażenie na placu robi ogromna liczba posągów. Zastanawia Was co możemy zobaczyć w tym miejscu?

  • fontanna Neptuna – przedstawia ona postać Neptuna wykonaną z białego marmuru a zaprojektowana została przez Bartolomeo Ammanatiego. Nam niestety nie było dane podziwiać fontanny w całej jej okazałości ponieważ jej część była zasłonięta z powodu prac konserwacyjnych.
  • Pałac Vecchio – sama budowla przykuwa swoją uwagę za sprawą znajdującej się po środku wieży mierzącej 90 metrów. Jego budowę rozpoczęto w 1299 roku a ostatnie prace trwały do 1592. Miejsce to pełniło niegdyś funkcję ratusza miejskiego.
  • Loggia dei Lanzi – wybudowana została w XIV wieku a nad jej filarami umieszczono Alegorię Cnót i herby zamożnych rodów z Florencji.

 

Ponte Vecchio

Udając się na drugą stronę miasta postanowiliśmy przejść przez Ponte Vecchio, już z daleka widok mostu robi wrażenie. Pierwszy most w tym miejscu wybudowany został w 996 roku, jednak jego obecny wygląd został mu nadany przez Neriego di Fioravante i Taddeo Gaddi w 1345 roku. To co budzi największy podziw w tej budowli to fakt że na moście znajdują się budynki. Początkowo znajdowały się tu sklepy mięsne i rybne, dopiero książę Ferdynard I zarządził ich usunięcie i wydał decyzję o powstaniu w tym miejscu jedynie zakładów złotniczych, które znajdują się tu z resztą do dzisiejszego dnia.

(Co zobaczyć w Florencji? – Ponte Vecchio)

 

Pałac Pitti

Ten renesansowy pałac wybudowany został na polecenie bankiera Luca Pitti. Do dziś dzień nie jest dokładnie pewne kto tak na prawdę go zaprojektował. Budowa obiektu została zakończona w 1550 roku, po zakupieniu go przez Medyceuszu. Obecnie na terenie pałacu znajduje się największy kompleks muzealny w Florencji. Na tyłach Palazzo Pitti znajduje się ogród Boboli będący największym parkiem w Florencji którego powierzchnia wynosi 11 hektarów. Jest to pierwszy ogród na terenie Włoch który powstał na wzgórzu. W 2013 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Plac Michała Anioła

Jeśli chcecie zobaczyć najlepszą panoramę miasta, to jest to miejsce, które powinniście odwiedzić obowiązkowo. Plac jak to plac, sam w sobie nie robi jakiegoś wrażenia, jednak widok z niego jest powalający. Uwierzcie mi że nie ma nic lepszego niż przysiąść w tym miejscu, otworzyć butelkę wina i podziwiać przy tym Florencję w całej swojej okazałości. 

(Co zobaczyć w Florencji? – panorama z Placu Michała Anioła)

 

Kościół Santa Croce

Santa Croce czyli święty Krzyż, jest jedną z najważniejszych franciszkańskich świątyń na terenie Włoch. Jego budowę ukończono w 144 roku. Fasada kościoła utrzymana jest w neogotyckim stylu z trzema tympanonami. Świątynia ta jest miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości, znajduje się w niej także symboliczny grób Dantego. W kościele w jednej z kaplic znajduje się nagrobek polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego, oraz grób wybranki serca Juliusza Słowackiego – Aleksandry Moszczeńskiej. 

 

Co zobaczyć w Florencji? – galeria zdjęć z miastaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline