Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie?

Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie?

Jest w Czechach takie miasto, miasto w którym czas się zatrzymał. Miejsce niczym z baśni. Tak piękne czarujące, że każda chwila w nim przenosi nas w odległe czasy. Zastanawia Was co zobaczyć w Czeskim Krumlowie?

Ostatnio coraz częściej gościmy w Czechach za pośrednictwem Leoexpress. Odwiedzamy znacznie więcej miejsc w tym kraju a lista kolejnych czeskich  destynacji ciągle rośnie. Tym razem naszym celem wyprawy był Czeski Krumlov. Przyznam się od razu, że zakochaliśmy się w tym mieście.  Już po kilku minutach od wejścia do centrum starego miasta zostaliśmy kupieni architekturą i klimatem. Ba! Miasto skradło nasze serca na tyle że nie chcieliśmy go opuszczać. Uliczki z dziesiątkami zabytkowych kamienic, a każda z nich wydaje się piękniejsza od poprzedniej. Urok tego miasta sprawia, że chce się tu wrócić. Czas się tu zatrzymał, wydawać by się mogło że przenieśliśmy się do poprzedniej epoki. Jeśli mam być szczery, to jak do tej pory, jest to jedno z najpiękniejszych miast w Czechach, jakie udało się nam odwiedzić podczas wieloletnich podróży. Ciekawi Was co zobaczyć w Czeskim Krumlowie i co sprawiło że pokochaliśmy to miejsce?

Krumlov jest niewielkim miastem, oddalonym zaledwie o 22 kilometry od Czeskich Budziejowic. Miasto liczące sobie kilkanaście tysięcy mieszkańców, położone jest nad wijącą się wokół centrum Wełtawą. W mieście zachowało się ponad trzysta zabytkowych budowli. To właśnie dzięki mnogości zabytków wpisane zostało w 1992 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

 

Kompleks pałacowo zamkowy

Cały kompleks robi ogromne wrażenie, wznoszący się ponad miastem majestatyczny zamek przykuwa uwagę z każdego miejsca w centrum. Początki tej twierdzy sięgają 1240 roku gdy wybudowano w tym miejscu pierwszy zamek przez rodzinę Witigonen. Twierdza przez lata zmieniała właścicieli i była wielokrotnie rozbudowywana, barokowy styl zawdzięczamy przebudowie dokonanej przez Johanna Christiana I von Eggenberg. To właśnie on był odpowiedzialny za budowę na terenie kompleksu teatru zwanego Teatrem Eggenberg.  Wchodząc na drugi zamkowy dziedziniec,  przez most znajdujący się nad fosą nie sposób nie zauważyć tabliczki “Nie dokarmiać niedźwiedzi”. Tak, to właśnie w fosie znajdują się niedźwiedzie broniące bram zamku, są one jednym z elementów charakterystycznych dla twierdzy. Cały kompleks składa się aż z trzech dziedzińców i monumentalnej wieży,  z której możemy podziwiać panoramę całej okolicy.

Jednym z elementów kompleksu, który możemy podziwiać w całej okazałości z ulic starego miasta jest Plášťový Most. Ten trzy poziomowy wiadukt łączący zamek z teatrem i przykuwa mocno uwagę. Most jest też doskonałym punktem widokowym na centrum, rozpościera się stąd przepiękny widok na uliczki i kolorowe kamienice. Nie da się ukryć że most robi wrażenie, w końcu rzadko spotyka się tak ciekawy element architektury zachowany w tak dobrym stanie.

 

(Co zobaczyć w Czeskim Krumlov? - Plášťový Most)
(Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie? – Plášťový Most)

Wszyscy miłośnicy zieleni znajdą również coś dla siebie. Podążając drogą tuż za teatrem dojdziemy do pałacowych ogrodów. Możemy tutaj odpocząć wśród parkowych alejek z dala od zgiełku turystów. Ten przepiękny ogród utrzymany jest w francuskim i angielskim stylu, powstał on w końcu XVII wieku i składa się z czterech tarasów. 

Wzbijający się ponad renesansowym miasteczkiem kompleks przyprawia o zachwyt niejednego turystę, ten malowniczy gród zamkowy jest drugim co do wielkości zaraz po Hradczanach na terenie Czech i jednym z największych w Europie. Zespół zamkowy został uznany w 1989 roku za narodowy zabytek Czech.

 

Uliczki

Spacerując przez miasto uliczkami możemy podziwiać dziesiątki przepięknych kamienic. Każda z nich przykuwa naszą uwagę swoimi zdobieniami i wydaje się piękniejsza od poprzedniej. Warto poświęcić czas na przejście przez wszystkie zakamarki miasta by odkryć perły architektury i ciekawe kadry do sfotografowania. W końcu każde miejsce najlepiej poznamy zbaczając z utartych turystycznych szlaków. A jeśli już odczujemy zmęczenie spacerem to możemy odpocząć w jednej z kilkudziesięciu kawiarni lub restauracji. Nie ma nic lepszego niż relaks przy kuflu zimnego czeskiego piwa przy takich widokach. 

(Co zobaczyć w Czeskim Krumlov? - ulice miasta)
(Co zobaczyć w Czeskim Krumlov? – ulice miasta)

 

Rynek Starego Miasta

Mówią że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, natomiast wszystkie uliczki w centrum Krumlov poprowadzą nas do niewielkiego ale za to urzekającego klimatem starego rynku. Jak to przy każdym rynku w Czechach nie mogło tutaj zabraknąć kolumny maryjnej wybudowanej wraz z studnią w 1715 roku. Jest to nieodzowny element czeskiej architektury, nie spotkaliśmy jeszcze miasta w którym nie znaleźlibyśmy owej kolumny. 

Zapewne wiele osób przechadzając po rynku będzie zastanawiać się gdzie zlokalizowany jest ratusz. Spokojnie, budynek ten znajduje się na rynku jednak odbiega on nieco od wyglądu siedzib miejskich w Czechach. Budynek ratusza powstał w XVI wieku z połączenia dwóch gotyckich domów a to co go wyróżnia to brak wieży. 

Kościół św. Wita

Spacerując przez miasto nie sposób nie dostrzec kościoła pod wezwaniem świętego Wita, będącego jedną z najważniejszych świątyń w Krumlov. Kościół utrzymany został w stylu gotyckim a jego budowa rozpoczęła się na początku XV wieku a zakończona została dopiero po wojnach hucyjskich. Świątynia jest również miejscem pochówku członków rodu Rožmberków.

(Co zobaczyć w Czeskim Krumlov? – Kośćiół św. Wita)
(Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie? – Kośćiół św. Wita)

 

Brama Budziejowicka

Jeżeli zwiedzanie rozpoczynacie od przystanku Špičák to brama będzie pierwszym punktem Waszej podróży przez Krumlov. Prowadzi do niej drewniany most Lazebnicki. Jest to najmłodsza brama prowadząca do starego miasta i została wybudowana w latach 1598–1602. Jako jedyna z pośród dziewięciu zachowała się w całości. Od strony zamku na murach wieży możemy podziwiać zegar słoneczny.

(Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie? – Brama Budziejowicka)

 

Ahhh ten Krumlov, miasto kupiło nas po całości. Ledwo wróciliśmy z  podróży i już zastanawiamy się kiedy powrócimy tam ponownie. Dla nas była to niezapomniana podróż, w końcu mało jest takich miejsc, które urzekły nas aż w takim stopniu. Jak na razie uznajemy, że miasto jest jednym z  najpiękniejszych jeśli nie najpiękniejszym, jakie do tej pory odwiedziliśmy w Czechach. Każdemu kto zastanawia się nad wyjazdem w ten rejon radzimy nie zwlekać i odwiedzić miasto. Czy ktoś z Was miał już okazję odwiedzić Czeski Krumlov? Jeśli tak to jak Wam się podobało?

 

Co zobaczyć w Czeskim Krumlowie? – galeria zdjęć z miasta

 

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline