Co zobaczyć w Budapeszcie?

Co zobaczyć w Budapeszcie?

Nie sama papryką Węgry słyną! Ciekawi Was co zobaczyć w Budapeszcie? Miasto z bogatą historią i zabytkami które na każdym kroku przyciągają nasz wzrok. Sprawdźcie nasz wpis na temat najważniejszych atrakcji.

Ahhhh ta stolica Węgier, już na samą myśl o kolejnym wypadzie w ten rejon robi mi się ciepło na sercu. Pierwszy raz miasto odwiedziłem kilka lat temu i zrobiło na mnie duże wrażenie. Przepiękna architektura od której nie sposób oderwać wzrok, przepyszna kuchnia, błogi relaks gdy siedzimy w kawiarni. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że miasto jest wyjątkowe. Stolica ma coś w sobie co przyciąga, nie da się tego opisać to trzeba poczuć na własnej skórze. Ostatnio gdy zobaczyłem teledysk Ellie Goulding zapragnąłem ponownie odwiedzić Budapeszt. Wybierając się w ten rejon warto odwiedzić również Wiedeń i Bratysławę, które znajdują się w bliskiej odległości.  Co zobaczyć w Budapeszcie podczas wyjazdu? 

 

Góra Gellerta

Właśnie od tego miejsca zawsze zaczynam zwiedzanie Budapesztu, nie ma nic lepszego niż wspinaczka z rana na szczyt by podziwiać panoramę miasta. Wzgórze swoją nazwę wzięło od biskupa Gellerta, według historii miał zostać zamordowany w tym miejscu przez pogan. To właśnie jego pomnik znajduje się w połowie wysokości wzniesienia. Góra niegdyś cieszyła się złą sławą z powodu plotek jakoby miał odbywać się na niej sabat czarownic. Na szczycie mieści się austriacka cytadela, której to budowa została zakończona w 1854 roku. Każdy kto wejście na wzgórze, może również podziwiać Statuę Wolności, która to została poświęcona poległym radzieckim żołnierzom. Ten monumentalny pomnik wzniesiony został w 1947 roku. 

 

Zamek Królewski w Budapeszcie

Będąc już na wzgórzu Gellerta możemy podziwiać olbrzymi kompleks zamkowy w całym jego majestacie. Pierwsza siedziba królewska była prawdopodobnie wybudowana w tym miejscu w XIV wieku. Potwierdzają to najstarsze odkryte fundamenty, które pochodzą właśnie z tych czasów. Podczas wojen z Turkami zamek uległ destrukcji, najpierw został zajęty a później doszczętnie zniszczył go wybuch arsenału broni. Zamek został odbudowany i od 1791 roku był rezydencją królewską. Podczas drugiej wojny światowej zamek uległ całkowitemu zniszczeniu a prace nad jego odbudową trwały do 1980 roku.

(Co zobaczyć w Budapeszcie? - Zamek Królewski w Budapeszcie)
(Co zobaczyć w Budapeszcie? – Zamek Królewski w Budapeszcie)

 

Baszta Rybacka i Kościół Macieja

Jest to kolejny punkt, który warto odwiedzić zaraz po opuszczeniu zamkowego kompleksu skradł nasze serce. Nie da się ukryć, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Budapeszcie, które zachwyca swoją architekturą. Kościół i Baszta to budowle które zapierają dech w piersi każdemu turyście. Miejsce to jest oblegane i radzę odwiedzić je wczesnym rankiem by uniknąć tłumów. 

Baszta jest jednym z symboli Budapesztu, ta przepiękna budowla utrzymana jest w stylu neoromańskim a jej architektem jest Frigyesa Schuleka. Baszta wybudowana została pomiędzy 1895 a 1902 rokiem w miejscu dawnych murów zamkowych. Część osób budynek porównuje do logo Walta Disneya i coś w tym jest.  W ostatnim czasie na murach Halászbástya nakręcono teledysk Ellie Goulding do utworu Close To Me.

Kościół Macieja jest jedną z najważniejszych świątyń na Węgrzech i chociaż kościół poświęcony został Najświętszej Marii Pannie to zarówno mieszkańcy jak i turyści nazywają go Kościołem Macieja ze względu na króla Macieja Korwina. Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim a wybudowana została w XIII wieku, na przestrzeni lat została zniszczona i jego odbudowa nastąpiła w XIX wieku. 

 

Bazylika św. Stefana

Znajdująca się przy placu świętego Stefana Bazylika jest jednym z najważniejszych kościołów w Budapeszcie. Pierwotnie w miejscu tym stała niewielka świątynia wybudowana przez Jánosa Zitterbartha. Gdy w 1838 roku Dunaj zalał miasto plac był schronieniem dla setek mieszkańców miasta. Podczas ratunku powodzian złożono przysięgę że w miejscu tym wybudowana zostanie znacznie okazalsza świątynia.Prace nad jej budową trwały długi czas z powodu błędów architektonicznych które przyczyniły się do zawalenia kopuły. Poświęcenie Bazyliki odbyło się w 1905 roku. Wewnątrz możemy podziwiać jedną z najsłynniejszych węgierskich relikwii z zmumifikowaną ręką świętego Stefana. 

(Co zobaczyć w Budapeszcie? – Bazylika św. Stefana)

 

Budynek parlamentu w Budapeszcie

Ta monumentalna budowla przykuwa wzrok na dłuższą chwilę. Położony nad brzegiem Dunaju Parlament jest jednym z największych i najstarszych gmachów państwowych na terenie Europy. Jego budowę rozpoczęto w 1885 roku a architektem był Imre Steindl. Żaden z budynków w okolicy nie może być wyższy, tylko Bazylika św. Stefana ma taką samą wysokość, ma to symbolizować równość władzy świeckiej i kościoła.

 

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Plac ten jest jednym z najważniejszych w Budapeszcie a w samym jego centrum znajduje się monumentalny Pomnik Tysiąclecia. Pomnik składa się z trzech części, środek to wysoka na 36 metrów kolumna na której szczycie znajduje się archanioła Gabriela. Według legendy miał on objawić się pierwszemu królowi Węgier. Podstawę kolumny ozdabiają posagi księcia Arpada wraz z jego sześcioma wodzami. Tuż za centralną częścią znajdują się dwie kolumnady na których możemy zobaczyć ważne postaci w historii Węgier. Po lewej stronie placu mieści się Muzeum Sztuk Pięknych natomiast po prawej Pałac Sztuki w Budapeszcie.

Plac Bohaterów w Budapeszcie
(Co zobaczyć w Budapeszcie? – Plac Bohaterów w Budapeszcie)

 

Zamek Vajdahunyad

Tuż za Placem Bohaterów znajduje się park miejski na terenie którego możemy podziwiać okazały Zamek Vajdahunyad. Podczas obchodów 1000-lecia Węgier w 1896 roku na terenie parku miała swoje miejsce Wystawa Milenijna z okazji której wybudowano kompleks budynków z nietrwałych materiałów. Wystawa ta zachwycała ludzi i postanowiono je wybudować ponownie. Prace nad kompleksem zostały zakończone w 1908 roku a jego architektem był Ignácy Alpár.

 

Co zobaczyć w Budapeszcie? – galeria zdjęć z miastaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline