Co zobaczyć w Brnie?

Co zobaczyć w Brnie?

Chcielibyście zwiedzić najciekawsze miejsca w Czechach i zastanawiacie się jaki kierunek obrać? Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest drugie co do wielkości miasto w Czechach. Ciekawi Was co zobaczyć w Brnie?

Jednym z krajów, do których podróże chyba nigdy nam się nie znudzą są Czechy. Odwiedzaliśmy je wielokrotnie i odwiedzimy zapewne jeszcze nie raz. Ile to już razy odwiedzaliśmy tę krainę płynącą przepysznym złocistym trunkiem.  Ostatnio po raz drugi wybraliśmy się do Brna, miasta które jest drugim co do wielkości w kraju. Podczas naszej pierwszej wizyty nie zobaczyliśmy wiele, niestety ale nie zawsze wystarczy czasu i chęci na to aby wszystko zwiedzić.  Postanowiliśmy więc odwiedzić miasto ponownie i wybraliśmy Brno jako jeden z punktów do odwiedzenia przy okazji kolejnej rundy po Czechach. Brno jest miastem, które od samego rana tętni życiem, znajdziecie w nim wiele atrakcji. Zastanawiacie się co zobaczyć w Brnie? Sprawdźcie listę odwiedzonych przez nas miejsc!

 

 

Co zobaczyć w Brnie? – Lista najważniejszych atrakcji miasta

 

1. Kaplica Kapucynów

Zaczniemy od miejsca, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Mowa tutaj o krypcie, w której spoczywają zmumifikowane ciała Kapucynów. Uwierzcie mi, że mało jest miejsc, które potrafią pozostawić taki ślad w pamięci. A wspomniana krypta niewątpliwie zalicza się do takich lokalizacji. Niespełna półtorej miesiąca wcześniej odwiedzaliśmy Kaplicę Czaszek i nie zrobiła na nas tak ogromnego wrażenia. Jeśli macie zamiar odwiedzić to miejsce to pamiętajcie że najlepiej zrobić to na pusty żołądek, zapach w piwnicach z zmumifikowanymi ciałami potrafi przyprawić o rozstrój żołądka. Najlepiej wybrać się tu z samego rana aby na spokojnie móc obyć się z tym miejscem, gdy nie jest  jeszcze przepełnione turystami. Cena za wizytę w krypcie to 80 koron czeskich, natomiast za możliwość robienia zdjęć należy zapłacić dodatkowo 30 koron.

(Co zobaczyć w Brnie - Krypta Kapucynów)
(Co zobaczyć w Brnie – Krypta Kapucynów)

 

2. Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wzbijająca się wysoko ponad miastem katedra jest główną świątynią diecezji w Brnie. Wybudowana została na wzgórzu Petrova, gdzie pierwotnie znajdował się pierwszy zamek w Brnie. Świątynia wybudowana została w XII wieku w stylu romańskim, jednak jej późniejsza przebudowa nadała jej gotyckiego blasku. Katedra jest jednym z najważniejszych symboli miasta, jej wizerunek umieszczono także na monecie 10-koronowej. Jeśli chcecie podziwiać panoramę miasta w całej okazałości, to najlepszym miejscem do tego jest właśnie wieża katedralna. Do zwiedzania udostępniono także wnętrze jak i kryptę wraz z ekspozycjami dotyczącymi historii świątyni.

 

3. Špilberk

Kolejnym obowiązkowym punktem, który należy zwiedzić podczas wizyty w Brnie jest twierdza Špilberk. Twierdza znajduje się na wzgórzu, jednak wejście nie sprawi nam wiele wysiłku i w kilkanaście minut dotrzemy na sam szczyt. Początkowo był to zamek, później przebudowano go na twierdzę, ostatecznie jednak miejsce to stało się ważnym elementem fortyfikacji jaką w XVII wieku było Brno. Obecnie miejsce to pełni funkcje muzeum w którym możemy podziwiać ekspozycje o historii obiektu.

(Co zobaczyć w Brnie - Špilberk)
(Co zobaczyć w Brnie – Špilberk)

 

4. Śmiertelnica

Następnym z mrocznych miejsc, które nie jedną osobę przyprawi o gęsią skórkę jest Śmiertelnica. Kaplica ta skrywa w sobie szczątki ciał około 50 tysięcy ofiar i znajduje się w podziemiach kościoła świętego Jakuba. Kości pochodzą z cmentarza, który ulokowany był wewnątrz miejskiej fortyfikacji. Ze względu na fakt, iż cmentarz nie mógł zostać powiększony, szczątki były ekshumowane kilkanaście lat po pochówku i złożone w osarium. W 1784 roku cmentarz został całkowicie zamknięty jego mury zburzono, wszystkie szczątki zostały wtedy zamknięte w krypcie, o której z biegiem lat zapomniano. Dopiero w 2001 roku miejsce to zostało na nowo odkryte. Niewątpliwie jest to jedna z mroczniejszych atrakcji w całych Czechach i druga zaraz po krypcie Kapucynów w Brnie. Jeśli lubicie poczuć dreszcz emocji to musicie odwiedzić to miejsce.

 

5. Plac Wolności

Każde z miast ma swój główny plac lub deptak, a Náměstí Svobody jest właśnie głównym placem na starym mieście w Brnie. Jednym z nieodłącznych elementów architektury w Czechach jest morový sloup, nie mogło go więc zabraknąć na głównym placu miasta. Został on postawiony w 1679 roku aby uczcić pamięć o zmarłych podczas epidemii dżumy. Stojąc na placu, możemy również podziwiać wiele bogato zdobionych kamienic, jedną z najbardziej wyróżniających się jest renesansowy Dům pánů z Lipé. Jedną z niewątpliwie dwuznacznych atrakcji jest zegar astronomiczny przypominający dildo. Nikt nie wie jak go odczytać ale za to uśmiech na twarzy na jego widok gwarantowany. 

(Co zobaczyć w Brnie - Plac Wolności)
(Co zobaczyć w Brnie – Plac Wolności)

 

6. Stary ratusz

Stará radnica jest obecnie najstarszym budynkiem świeckim w Brnie. Początki budynku sięgają czasów średniowiecza. W miejscu tym od XVI wieku do 1935 roku znajdowała się siedziba władz miejskich. Warto odwiedzić to miejsce, ze względu na mierzącą 65 metrów wysokości wieżę, z której doskonale widać katedrę i twierdzę. 

 

7. Targ zielny

Kolejnym placem miejskim, który warto odwiedzić jest znajdujący się nieopodal starego ratusza Zelny Trh. W samym jego centrum znajduje się przepiękna fontanna w barokowym stylu. Wybudowana została w XVII wieku i przykuwa oko swoim oryginalnym wyglądem. Niegdyś z tej fontanny odbywał się handel karpiami w okresie przed wigilijnym. Plac ten od średniowiecza, aż do dziś dnia jest miejscem handlu warzywami, targ ustawiany jest tutaj w każdą sobotę. 

 

Podsumowując

Jeśli wybieracie się do Brna, to mamy nadzieję że wpis ten przybliżył Wam choć trochę miejsca warte odwiedzenia. Nam miasto przypadło do gustu i wybierzemy się tam zapewne ponownie aby spędzić w nim trochę więcej czasu. A jeśli mieliście już okazję je odwiedzić, to zapraszamy do pozostawienia komentarza z Waszymi ulubionymi lokalizacjami w mieście.

Jeśli szukacie taniego przewoźnika dzięki któremu odwiedzicie miasto to z naszej strony polecamy Leo Express. Nam udało się odwiedzić Brno zupełnie za darmo dzięki zebranym punktom z programu lojalnościowego Smile Club. Udział w programie daje nam bonus w postaci darmowej kawy na pokładzie autokaru a także bonusowych Leo koron na dalsze podróże.

 

Co zobaczyć w Brnie? – galeria zdjęć z miastaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline