Co zobaczyć w Atenach?

Co zobaczyć w Atenach?

`Grecja uznawana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Ten słoneczny rejon jest jednym z popularniejszych kierunków turystycznych. Któż z nas nie chciałby odwiedzić stolicy tego jakże przepięknego kraju? Zastanawia Was co zobaczyć w Atenach?

Ateny, kolebka starożytnej cywilizacji, to właśnie tutaj znajdują się jedne z najważniejszych zabytków kultury antycznej. Miasto bije swoim rytmem i czuć to na każdym kroku. Starożytne ruiny wyrastające pomiędzy domami. Nie zdziwi tutaj nikogo widok niewielkiego kościoła ulokowanego na deptaku pomiędzy domami handlowymi. Zastanawiacie się co zobaczyć w Atenach i jakie miejsca robią największe wrażenie? 

Ateny udało mi się odwiedzić na początku tego roku. Lot z Katowic za pośrednictwem linii Ryanair w dwie strony kosztował mnie niecałe 170 złotych wraz z bagażem podręcznym. Dojazd z lotniska do centrum na Plac Sindagma zajmuje około godziny i jest to koszt 6 euro. Zachęcam do odwiedzin Aten na przełomie stycznia i lutego, ceny hoteli w tym czasie są znacznie niższe i za hotel ze śniadaniem dla 2 osób na 4 dni zapłacimy około 500 złotych. Pogoda w tym czasie wynosi kilkanaście stopni i zwiedzanie nie będzie tak męczące jak w upalne lato.

 

Co zobaczyć w Atenach? – najważniejsze atrakcje w mieście:

 

Akropol ateński

Jeśli mowa o Atenach, to najważniejszą atrakcją miasta i głównym punktem wizyty tysięcy turystów jest niewątpliwie Akropol. Uznawany jest za perłę starożytnej architektury i symbolem Aten. Właśnie na tym wzgórzu znajdują się największe antyczne zabytki i ruiny świątyń. W 1987 roku Akropol został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych pozostałych atrakcji akropolu zaliczamy:

  • Partenon – jest to główna świątynia akropolu ateńskiego poświęcona Atenie. Zbudowana została w połowie V wieku przed naszą erą z białego marmuru pentelickiego. Wewnątrz świątyni znajdował się wysoki na prawie 13 metrów pomnik bogini.
  • Erechtejon – to pozostałość świątyni na cześć Erechteusza będącego jednym z pierwszych władców Aten. Świątynia ta była poświęcona Posejdonowi i Atenie. Według legendy gdy Posejdon i Atena toczyli spór o to kto z nich ma zostać opiekunem miasta. Posejdon uderzył swoim trójzębem i z miejsca tego wytrysnęło słone źródło, natomiast Atena podarowała oliwkę. Mieszkańcy wybrali dar bogini i to ona została opiekunem Aten. W miejscu toczonego przez bogów sporu powstał właśnie Erechtejon.
  • Propyleje – jest to monumentalne wejście na Akropol. Jego budowę rozpoczęto w 437 roku przed naszą erą.
  • Świątynia Ateny Nike – jest to niewielka świątynia znajdująca się na prawo od Propylejów. Postawiona została w V wieku przed naszą erą a jej projektantem był najprawdopodobniej Kallikrates.
  • Pandrosejon – jest to sanktuarium dedykowane córce Kekropsa Pandrosos. Prawdopodobnie to właśnie w tym miejscu rosło drzewo oliwne podarowane przez Atenę.
  • Teatr Dionizosa – ten starożytny grecki teatr położony jest u podnóża Akropolu. Był to jeden z najważniejszych obiektów tego typu i swoje sztuki wystawiali na nim Ajschylos, Sofokles, Eurypides i Arystofanes.
  • Odeon Heroda Attyka – uznawany jest za największy i najwspanialszy odeonów starożytnych, przeznaczony był na występy muzyczne i teatralne.

 

Plac Sindagma

Jest to główny plac położony w samym centrum miasta, jego nazwa wzięła się od pierwszej Konstytucji Grecji. To właśnie przy tym placu od 1935 roku znajduje się Parlament. Budynek ten pierwotnie był pałacem pierwszego króla nowożytnej Grecji.

 

Zappeion

Budynek ten zlokalizowany jest w Ogrodach Narodowych a jego budowę rozpoczęto z inicjatywy greckiego patrioty i filantropa Ewangelisa Zappasa w 1874 roku. W 1896 roku podczas Igrzysk Olimpijskich odbywały się w tym miejscu walki szermiercze. Aktualnie pełni funkcję Centrum Wystawowo-Kongresowego.

 

Panathenaic Stadium

Wiecie że to właśnie na tym stadionie w 1896 roku odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie? Pierwszy stadion został wybudowany w tym miejscu około 330 roku p.n.e. przez Lykurgosa, w późniejszych latach został przebudowany przez Herodesa Attikusa. Panathinaiko zrekonstruowano w 1896 roku na Letnie Igrzyska Olimpijskie. Obiekt ten w całości wykonany został z  marmuru. 

 

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach i Łuk Hadriana

Te niewielkie pozostałości które przetrwały do obecnych czasów to fragment Świątynia Zeusa Olimpijskiego. Była to największa świątynia poświęcona najwyższemu z greckich bogów. Budowę rozpoczęto około 520 roku p.n.e. jednak po kilku latach została przerwana. Ostatecznie prace zostały zakończone dopiero w 132 roku za panowania cesarza Hadriana.  Świątynia około stu lat po jej wybudowaniu uległa zniszczeniu podczas najazdów.

Łuk Hadriana jest to rzymski łuk triumfalny wybudowany z marmuru pentelickiego. Powstał on z okazji rozbudowy miasta i powstania nowej dzielnicy. Świadczą o tym dwie inskrypcje wyryte na sklepieniu, po stronie Akropolu znajduje się napis „Oto są Ateny, starożytne miasto Tezeusza”, od drugiej strony: „Oto jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach
(Co zobaczyć w Atenach? – Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach)

 

Forum rzymskie w Atenach

Ten starożytny rynek miejski zlokalizowany jest przy północnym stoku Akropolu. Został on oddany do użytku około 10 roku p.n.e za panowania cesarza Augusta. Podczas panowania cesarza Hadriana cały plac wyłozony został płytami z marmuru. Jednym z nielicznych zabytków, które zachowały się na terenie Agory jest Wieża Wiatrów, używana była jako zegar miejski i wiatrowskaz. Wieża składa się z dziewięciu zegarów słonecznych.

 

Agora ateńska

Starożytny rynek który był centrum społecznym i politycznym starożytnych Aten. Do dnia dzisiejszego na jego terenie zachowały się w całości tylko dwa budynki, Hefajstejon i Stoa Attalosa.

Hefajstejon to świątynia wybudowana w porządku doryckim. Poświęcona była Hefajstosowi i Atenie. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnej architektury. Jej budowa zakończona została w 425 roku p.n.e. W 1834 roku świątynia ta została uznana zabytkiem narodowym Grecji.

Stoa Attalosa to tak naprawdę rekonstrukcja starożytnego portyku. Budynek pierwotnie wzniesiony za panowania króla Pergamonu Attalosa II. Niestey budowla ta zniszczona została podczas najazdu Herulów w 267 roku a jej ruiny zostały pierwszy raz odsłonięte podczas wykopalisk archeologicznych zakończonych w 1862 roku. Rekonstrukcja całej budowli nastąpiła w latach 1953–1956 sfinansowanej przez amerykańskiego przedsiębiorcę Johna D. Rockefellera Jr.

 

Co zobaczyć w Atenach? – galeria zdjęć miasta:Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Inline
Inline